Wtorek, 26 lipca 2016 r.
Strona główna GOSPODARKA ODPADAMI Warto wiedzieć... Z jaką firmą zawrzeć umowę na wywóz odpadów?
WYSZUKIWARKA
ODBIORY
WYNIKI KONKURSÓW
BIP
WFOS
NAGRODY
pod honorowym patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Lecha Kaczyńskiego
Lider Polskiej Ekologii
AUDYCJE RADIOWE
MULTIMEDIA
Stronę odwiedziło w 2016 roku 1055498 osób.
(ogółem 6043629)

Z jaką firmą zawrzeć umowę na wywóz odpadów?

Utrzymanie czystość i porządku na terenie posesji i wokół niej jest ustawowym obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości (art. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku z 13 września 1996, Dz.U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami). Obowiązkiem właściciela jest również posiadanie umowy na wywóz odpadów oraz, jeśli jest to konieczne, na wywóz nieczystości ciekłych (opróżniania szamba). Przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wskazują, iż od dnia 1 stycznia 2013r. działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzić mogą jedynie te przedsiębiorstwa, które uzyskały wpis w rejestrze działalności regulowanej danej gminy, i/lub w przypadku gmin-członków Związku- wpis w rejestrze prowadzonym przez KZG.

Przypominamy, iż od 1 lipca 2013 r. właścicielem naszych odpadów stanie się gmina, na której zlecenie firma wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego odbierać będzie odpady z naszych nieruchomości w ramach obowiązkowej opłaty. Zatem, aby uniknąć podwójnej opłaty - na rzecz gminy oraz firmy wywozowej, należy zwrócić uwagę, aby umowa z firmą wywozową została rozwiązania z dniem 30 czerwca 2013 r.

Nieruchomości niezamieszkałe oraz przedsiębiorcy zobowiązani są w dalszym ciągu zawierać odrębne umowy na odbiór odpadów. Wyjątkiem są gminy, które podejmą uchwały o objęciu systemem również nieruchomości niezamieszkałe.

Rejestry prowadzone przez poszczególne gminy Związku oraz przez sam Związek dostępne są tutaj.

 

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×