Niedziela, 01 sierpnia 2010 r.
Strona główna Przyrodnicze Obszary chronione Rezerwaty Rezerwat Zajęcze Wzgórze
WYSZUKIWARKA
NAGRODY
pod honorowym patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej
Polskiej Lecha Kaczyńskiego
Lider Polskiej Ekologii
MULTIMEDIA
BIP
BIP
Stronę odwiedziło 838709 osób.

Rezerwat Zajęcze Wzgórze

Rezerwat "Zajęcze Wzgórze" jest leśnym utworzonym w południowo-zachodniej części Sopotu obszarem o powierzchni 11,74 ha. Uznany jako rezerwat zostały w 22 kwietnia 1983 roku zgodnie z Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (MP Nr 16, poz. 91). Jego głównym obiektem ochrony jest ekosystem kwaśnej buczyny niżowej (Luzulo pilosae Fagetum) strefy krawędziowej Pojezierza Kaszubskiego z licznymi okazami drzew o cechach pomnikowych, liczących 150-200 lat. Są to głównie sosny (Pinus sylvestris) buki (Fagus sylvatica) i dęby (Quercus).

Spośród flory na uwagę zasługują, oprócz wymienionego już starodrzewu, trzy gatunki, które podlegają ochronie ścisłej: jarząb szwedzki (Sorbus intermedia), bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz pojedyncze osobniki cisa (Taxus baccata). Na terenie rezerwatu stwierdzono 175 gatunków roślin naczyniowych z czego około 130 to gatunki lokalnie rodzime.

Ciekawym zjawiskiem które można zaobserwować jest proces samoczynnej przebudowy drzewostanu, objawiający się obumieraniem i rozkładem starych drzew oraz pojawianiem się w ich miejscu nowego pokolenia. Zjawisko to sprzyja różnicowaniu biocenoz, zwłaszcza w grupach: bezkręgowców, mszaków, grzybów i in.

W ostatnich latach stwierdzono na jego terenie występowanie rzadkich gatunków owadów, które związane są z drzewostanem starym, co podkreśla wartość przyrodniczą rezerwatu. Występowanie starodrzewu stwarza sprzyjające też warunki dla gniazdowania ptaków dziuplastych.

W mniejszym lub w większym stopniu na całym terenie rezerwatu widać degradację runa leśnego. Powodem tego jest intensywne zadeptywanie roślinności przez spacerowiczów, oraz wnikanie gatunków obcych: uprawianych w ogródkach, chwastów przydomowych i ruderalnych. Dotyczy to głównie wschodniej części omawianego obiektu, graniczącej bezpośrednio z obszarem miejskim Sopotu, skąd też usuwane są do lasu różne odpady.